דשא סינטטי

הבחירה בין דשא טבעי לדשא סינטטי היא שלכם. לכל אופציה ישנן יתרונות וחסרונות:

יתרונות הדשא הסינטטי:

היתרון העיקרי של הדשא זה החיסכון במים לעומת דשא טבעי, דשא סינטטי גם חוסך בעלויות הגינון, הגנן יכול להגיע רק פעם בחודש אם אין דשא חי. בנוסף, אין צורך בטיפול בדשא אלא רק לנקותו ואת זה עושים עם מגרפת פלסטיק. יתרון נוסף הוא שהדשא תמיד ירוק.

חסרונות הדשא הסינטטי:

החיסרון העיקרי נובע מהעלויות הראשוניות – מחיר הדשא עם העבודה גבוה יותר ממחיר דשא חי. חיסרון נוסף וחשוב של הדשא הסינטטי הוא ההתחממות שלו בימי הקיץ שאז אי אפשר לדרוך עליו ללא נעליים הדשא פשוט רותח. עוד חיסרון נובע משימוש תכוף: לאחר כמה שנים אם הדשא נמצא במקום שהולכים עליו הרבה הוא נהייה שטוח ולא יפה. דשא טוב אמור להחזיק עד 10 שנים. אח”כ יש צורך להחליף אותו אך זו עבודה פשוטה מכיוון שהתשתית כבר מוכנה.

במידה והחלטתם שאתם מעוניינים בדשא סינטטי כדאי מראש לחשוב על סוג הדשא. דשא סינטטי איכותי מחזיק מעמד יותר זמן במראה טוב יותר.  כדאי גם לקחת בחשבון האם הדשא מיועד לכיסוי שטח “מת”, או שמדובר באזור שהולכים עליו הרבה.

התקנת דשא סינטטי

דבר ראשון צריך לדאוג שמתחת לדשא יהיה מצע מהודק היטב עם ניקוז בכיוון הנגדי של הבית, וזאת מכיוון שכשיש גשמים רצוי שהמים יזרמו החוצה לגינה ולא לכיוון הבית. חשוב לפנות מינימום 5 ס”מ מתחת לגובה שבו רוצים את הדשא. מומלץ כמובן 10 ס”מ אך זה מייקר את העבודה.

עוד ליפני העבודה עצמה חשוב למדוד את הגינה לאורך ולרוחב ולתכנן איך לשים את הדשא-רוב הדשאים מגיעים ברוחב 2 או 4 מטר, האורך נבחר ע”י הלקוח. נכון לעכשיו ראיתי רק 2 סוגי דשאים שמגיעים ברוחב 5 מטר.

עוד ליפני שמתחילים עם העבודה רצוי לרסס את האדמה נגד עשבים שוטים ולהמתין שבועיים עד שהחומר ירד לשורשים ויעשה את העבודה,לאחר מכן אפשר לנקות את האדמה ואז מתחילה העבודה!!!

לאחר שפינינו את האדמה מביאים את המצע לדשא הסינטטי (עירוב של חול ואבנים קטנות מאוד) -שופכים את המצע ומחליקים אותו בעזרת קרש ארוך.חשוב ליזכור שוב את כיוון הניקוז!!!!! לאחר מכן לוקחים סרט סימון ומסמנים את קו הגובה הרצוי (אני ממליץ חצי ס”מ מתחת לשפת המרפסת). בשלב זה צריך להשתמש במהדקת שתהדק היטב את המצע.מומלך להדק כמה פעמים ולהרטיב עם מעט מים במקרה הצורך. אח”כ חייבים לבדוק עם פלס שהמצע אכן ישר. אח”כ פורסים יריעת פלריג (אני ממליץ על יריעה כפולה) מחזקים אותה היטב עם יתדות בפינות ולאורך הגינה (כל מטר וחצי בערך).

עכשיו הגענו לשלב הדשא עצמו – לאחר שמדדנו את אורך והרוחב נשאר להניח את הדשא. חשוב לדעת שיש לחתוך מהקצה של הדשא 2 שורות (כשהופכים אותו רואים את השורות). מתחילים בקצה שקרוב לבית/מרפסת. מחזקים אותו עם מסמרים במרווח של 10 ס”מ, פותחים את הדשא מעט (כ 2 מטר), מיישרים אותו עם הידיים כדי שלא יהיו בועת אוויר (כמו בכיסויים של הטלפון) וממשיכים למסמר אותו כל 50 ס”מ וממשיכים הלאה….כל פעם  2,3 מטרים.

החלק הבא הוא חשוב מאוד! כדי להצמיד 2 חתיכות שונות של דשא, צריך להוריד 2 שורות מהצד, ואז לוודא שהסיסים של הדשא הם לאותו כיוון!!! מצמידים את הדשא החדש לחתיכה שכבר קיימת וגם שם ממסמרים כל 50 ס”מ. אני ממליץ להשתמש באותן היתדות שבהן הידקנו את יריעת הפלריג. לאט לאט פורסים את הדשא לכל אורכו. אם הדשא יצא ארוך מדי או שהגינה מעוקלת יש צורך לחתןך את השאריות.

במקרה וישנם עצים בשטח או כשרוצים להפריד משאר הגינה צריך לשים תוחם דשא  שהמומלץ ביותר זה בלאק מגיק.

בסוף העבודה יש  מכונה שמרימה את הסיבים של הדשא ומיישרת אותם(ניתן לשכור בכל חנות של כלי עבודה גדולים). את זה כדאי לעשות בדשאים הטובים/גבוהים יותר. בדשאים הבינוניים אפשר לעבור גם עם  מטאטא כביש בכיוון הנגדי לסיבים.

מזל טוב יש לכם דשא סינטטי יפה וחדש בגינה.

דשא סינטטי